Program profilaktyczno-wychowawczy
Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzu
1.1 Wstęp.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworzu im Marii Dąbrowskiej jest placówką z osiemdziesięcioletnią tradycją.
Program ten jest skierowany do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 1
w Jaworzu. Jest odpowiedzią na potrzeby, problemy i zagrożenia, jakie mogą pojawić się w klasie, szkole i środowisku. Został opracowany po wcześniejszym rozpoznaniu potrzeb uczniów, po zasięgnięciu opinii rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Stanowi wytyczne do pracy wychowawczej i profilaktycznej dla dyrektora szkoły, specjalistów szkolnych, wychowawców, nauczycieli, Samorządu Uczniowskiego, pracowników administracyjnych oraz organizacji i instytucji wspomagających prace szkoły, przy współudziale rodziców i z uwzględnieniem ich oczekiwań dydaktyczno– wychowawczych.
Treści programu są zgodne ze Statutem szkoły i przepisami regulującymi prawo oświatowe.
25 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy znowelizowanego rozporządzenia w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach oświatowych działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii. Przepisy zmienionego rozporządzenia zostały uzupełnione o regulacje podkreślające konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na zagrożenia związane z używaniem nowych substancji psychoaktywnych i środków zastępczych tzw. dopalaczy. W regulacji zaakcentowano rolę Policji oraz państwowych wojewódzkich i powiatowych inspektorów sanitarnych, jako ważnych partnerów szkoły w działaniach profilaktycznych, szczególnie w kwestii środków zastępczych.
Mając na uwadze skuteczność prowadzonej przez szkołę profilaktyki narkomanii, w rozporządzeniu podkreślono, że wszystkie działania powinny być podejmowane na podstawie wyników aktualnej diagnozy czynników ryzyka i czynników chroniących oraz stanowić integralną część programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki.
Działalność oparta na wynikach diagnozy wymaga prawidłowego planowania celów i sposobów ich realizacji, monitorowania oraz oceny efektów. Działania wychowawcze i profilaktyczne prowadzone wśród uczniów oraz ich rodziców powinny uwzględniać programy i strategie oparte na naukowych podstawach lub o potwierdzonej skuteczności. Prawidłowo prowadzona interwencja profilaktyczna powinna wykazać zmiany w postawach, intencjach, przekonaniach oraz w zachowaniach dzieci i młodzieży.
Szkolny program profilaktyczno – wychowawczy jest skierowany do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzu. Jest odpowiedzią na potrzeby, problemy i zagrożenia, jakie mogą pojawić się w klasie, szkole i środowisku. Został opracowany po wcześniejszym rozpoznaniu potrzeb uczniów, po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Stanowi wytyczne do pracy wychowawczej i profilaktycznej dla dyrektora szkoły, specjalistów szkolnych, wychowawców, nauczycieli, Samorządu Uczniowskiego, pracowników administracyjnych oraz organizacji i instytucji wspomagających prace szkoły, przy współudziale rodziców i z uwzględnieniem ich oczekiwań dydaktyczno – wychowawczych.
W roku szkolnym 2019/20 szkoła liczy 416 uczniów w klasach I – VIII. W skład szkoły wchodzi 7 oddziałów klas 1-3 i 12 oddziałów klas 4-8 szkolnych. Kadrę pedagogiczną stanowi 45 nauczycieli. Szkoła posiada 14 sal dydaktycznych dla klas I-VIII: klasopracownię biologiczną ,klasopracownię fizyko-chemiczną, pracownię komputerową, bibliotekę, bibliotekę multimedialną, świetlicę szkolną, stołówkę, gabinet higienistki, gabinet pedagoga/logopedy, gabinet psychologa szkolnego, salę do zajęć specjalistycznych, halę sportową, salę gimnastyczną oraz kompleks sportowy, plac zabaw. Placówka jest wyposażona w pomoce dydaktyczne umożliwiające pracę metodami aktywnymi z uwzględnieniem technologii komputerowej. Każda sala lekcyjna wyposażona jest w sprzęt komputerowy, tablice interaktywne bądź projektory. Szkoła ma bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Do nich należą: zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, logopedyczne, rewalidacyjne, zajęcia z pedagogiem i psychologiem, zajęcia ogólnorozwojowe dla klas I-III, koła przedmiotowe z języka polskiego, matematyki, biologii, zespół wokalny i instrumentalny, zespół regionalny, koło robotyki i koło plastyczne, szachy, SKS, UKS , gimnastykę korekcyjną, oraz koło biblijne.
Wszyscy pracownicy szkoły dbają o wszechstronny rozwój uczniów. Uczą prawdy, odpowiedzialności, szacunku, budowania poczucia własnej wartości, motywują do działania.
1.2 Podstawa prawna tworzenia programu wychowawczo-profilaktycznego.
Program wychowawczo-profilaktyczny opracowany został w oparciu o:
- Ustawę z dnia 14 grudnia .2016 r. – Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej ( Dz. U. z 2017 r. poz. 356);
- Rozporządzenie MEN z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia
w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii; - Rozporządzenie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2018r. poz.214) wprowadziło regulacje kładące szczególny nacisk na konieczność prowadzenia działań profilaktycznych wymierzonych w używanie środków zastępczych (tzw. dopalaczy).
- Rozporządzenie MEN z dnia 25.05.2018 w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki;
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych;
- Statut Szkoły Podstawowej nr 1w Jaworzu;
- Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej;
- Konwencję o Prawach Dziecka;
- Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
1.3. Charakterystyka środowiska wychowawczo-profilaktycznego
Analiza środowiska wychowawczo-profilaktycznego została opracowana w oparciu o diagnozę przeprowadzoną w bieżącym roku szkolnym wśród: rodziców, uczniów klas I-VIII oraz nauczycieli. Analiza uzyskanych wyników ujawniła obszary wymagające uwzględnienia podczas opracowania programu wychowawczo – profilaktycznego na rok szkolny 2019/20. Należą do nich:
- psychoedukacja rodziców oraz uczniów na temat środków psychoaktywnych,
- trudności wychowawcze z uczniami, budowanie autorytetu Rodziców,
- brak umiejętności kompromisowego rozwiązywania konfliktów wywołujących zachowania agresywne,
- powiększająca się liczba uczniów z deficytami rozwojowymi (uczniowie posiadający opinie i orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego).
W wyniku przeprowadzonych rozmów z wychowawcami, nauczycielami oraz informacji otrzymanych z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, można było zdiagnozować sytuację rodzinną uczniów. Wytypowano uczniów wymagających pomocy i wsparcia ze strony szkoły. W toku realizacji programu wzmacniane będą czynniki chroniące, a niwelowane czynniki ryzyka.
Przez czynniki chroniące rozumiemy własności indywidualne, relacje z ludźmi oraz zasoby środowiska, które mogą neutralizować działanie czynników ryzyka. Do czynników chroniących zaliczyć można:
– indywidualne cechy dzieci i młodzieży, ich predyspozycje i umiejętności pomagające w procesie pozytywnej adaptacji np.: poziom inteligencji dziecka, zdolności uczenia się, umiejętności koncentracji uwagi, zdolności werbalne, pozytywny temperament (towarzyskie usposobienie), mechanizmy samokontroli np. panowanie nad złością, umiejętności społeczne np. porozumiewanie się, pozytywny obraz siebie i wiara w swoje możliwości np. poczucie własnej wartości, optymizm i pogoda ducha, procesy motywacyjne np. posiadanie planów i celów życiowych oraz poczucie koherencji,
– wspierające relacje z bliskimi osobami czyli konstruktywne relacje młodego człowieka z osobami z najbliższego otoczenia: rodzicami (nadzorowanie i monitorowanie zachowań dziecka, komunikowanie dziecku oczekiwań dotyczących przestrzegania norm społecznych i zachowań prozdrowotnych, zaangażowanie rodziców w naukę i obowiązki szkolne dziecka), a także bliskie relacje z rówieśnikami (pozytywne relacje), nieformalnych mentorów,
– pozytywne cechy środowiska rodzinnego. Pozytywne relacje z dziećmi stanowią jeden z silniejszych czynników chroniących przed rozwojem zespołu zachowań problemowych (nadużywania substancji psychoaktywnych, ryzykownych zachowań seksualnych, agresji, wykroczeń i problemów szkolnych) u młodzieży w okresie dojrzewania,
– wsparcie płynące ze środowiska pozarodzinnego (cechy środowiska lokalnego i miejsca zamieszkania). Wymienić tu można: bezpieczne sąsiedztwo, dobry klimat szkoły, wsparcie nauczycieli, konstruktywne formy aktywności dostępne w społeczności lokalnej, takie jak: wolontariat, wspólnoty religijne, organizacje młodzieżowe oraz dostęp do miejsc rekreacji, świetlic i klubów młodzieżowych. Duże znaczenie ma dostęp do zasobów materialnych oraz „kapitału społecznego”, czyli wsparcia, opieki i pomocy ze strony mentorów i mieszkańców społeczności. Sprzyja to pozytywnemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Ważną rolę odgrywa również jakość opieki specjalistycznej nad młodzieżą i rodziną, a w tym dostęp do ośrodków zdrowia, poradni specjalistycznych i ośrodków interwencji kryzysowej.
Czynniki chroniące nie usuwają negatywnych doświadczeń lub niekorzystnych czynników z życia dorastającego człowieka, lecz pomagają mu zmagać się z nimi z dobrym skutkiem. Działanie czynników chroniących polega na zwiększaniu ogólnej odporności młodego człowieka, wyzwalaniu motywacji i energii do walki z przeciwnościami, na uruchamianiu procesów odwrotnych do tych, które prowadzą do choroby, zaburzeń zachowania lub nieprzystosowania.
Przez czynniki ryzyka rozumiemy właściwości indywidualne, cechy środowiska społecznego i efekty ich interakcji, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstawania nieprawidłowości, zaburzeń, chorób lub przedwczesnej śmierci.
Na podstawie wiedzy o czynnikach ryzyka możemy przewidywać wystąpienie niepożądanych zjawisk, np. zachowań problemowych młodzieży, ale czynniki ryzyka nie są przyczynami w ścisłym znaczeniu tego słowa. Pojawienie się czynników ryzyka nie musi nieuchronnie prowadzić do negatywnych konsekwencji, ale wyraźnie zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Zachowania problemowe/ryzykowne młodzieży są wypadkową statusu społeczno-ekonomicznego rodziny, relacji interpersonalnych w rodzinie, umiejętności rodziców, cech indywidualnych dziecka, postaw i zachowań rówieśników, klimatu społecznego szkoły i cech środowiska zamieszkania.
Trudno z tej listy wyłonić jeden dominujący czynnik lub grupę czynników. Ponadto w przypadku zachowań ryzykownych młodzieży mamy do czynienia z konstelacją czynników ryzyka zmieniającą się w różnych okresach rozwojowych:
– ekspozycja w okresie prenatalnym i wczesnego dzieciństwa na czynniki ryzyka np. alkohol może zwiększać niebezpieczeństwo późniejszych problemów z zachowaniem dziecka,
– w okresie wczesnego dzieciństwa ryzyko rozwoju późniejszych problemów istotnie się zwiększa, gdy okazuje się, że dziecko ma „trudny temperament”. Trudny temperament dziecka opisywany jest często jako impulsywność, negatywna emocjonalność, agresywność, skłonność do demonstrowania złości, wyższy niż przeciętny poziom aktywności i pobudzenia, oporność na uspokajanie. Ryzyko zakłóceń prawidłowego rozwoju dziecka bardzo się zwiększa jeśli trudny temperament dziecka współwystępuje z innymi czynnikami ryzyka w rodzinie np. nadużywaniem alkoholu przez rodziców, zaniedbywaniem dziecka przez rodziców, nieprawidłowym odżywianiem dziecka, surowymi praktykami wychowawczymi (karami cielesnymi, karceniem itd.). Taka niekorzystna konstelacja czynników może zakłócać rozwój pozytywnych relacji między dzieckiem i matką (podstawowej więzi zapewniającej dziecku bezpieczeństwo) i w ten sposób utrudniać prawidłowy rozwój emocjonalny i społeczny dziecka,
– w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym istotnymi z punktu widzenia rozwoju zachowań problemowych w przyszłości stają się trudności w relacjach społecznych dziecka. Pojawiające się na tym etapie rozwoju zachowania agresywne są znaczącym predyktorem wielu późniejszych problemów, w tym aktów przemocy, wykroczeń i przestępstw popełnianych przez nieletnich, problemów związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Agresywne zachowania dzieci w wieku przedszkolny i wczesnoszkolnym czynią dzieci bardziej podatnymi na odrzucenie przez dobrze przystosowanych rówieśników, co z kolei zwiększa poziom frustracji i otwiera im drogę do wiązania się z grupami nieprzystosowanych społecznie rówieśników. Te dwa czynniki ryzyka – wczesne agresywne zachowania i odrzucenie przez rówieśników – są bardzo często powiązane z wczesnymi niepowodzeniami i trudnościami w nauce,
– niepowodzenia w nauce na poziomie nauczania początkowego, takie jak trudności w opanowaniu podstaw czytania i pisania, w połączeniu z deficytami poznawczymi dziecka (niższy poziom inteligencji, deficyty koncentracji i uwagi) i zaniedbaniami ze strony rodziców np. brak odpowiednich dla wieku zabaw edukacyjnych, książek,
– w okresie dojrzewania do czynników już wcześniej istniejących dołączają nowe, związane z biologicznym i psychospołecznym dojrzewaniem. Wzrasta znaczenie wpływów rówieśniczych, którym zwykle towarzyszy eksperymentowanie z zachowaniami ryzykownymi. Utrzymywanie relacji z młodzieżą używającą substancji psychoaktywnych, młodzieżą popełniającą wykroczenia i inne zachowania antyspołeczne jest jednym z silniejszych i potwierdzonych w wielu badaniach czynników ryzyka zachowań problemowych
– brak odpowiedniego nadzoru i wsparcia ze strony rodziców,
– trudności w rozwiązywaniu problemów i konfliktów na linii rodzice-nastolatek są czynnikami z poziomu rodziny, które sprzyjają wchodzeniu w nieformalne związk z „trudną” młodzieżą.
Ze względu na powiększający się z wiekiem zakres kontaktów społecznych nastolatka, większego znaczenia nabiera otoczenie społeczne – szkoła i miejsce zamieszkania,
– ekspozycja na przemoc w szkole lub miejscu zamieszkania,
– brak wsparcia ze strony nauczycieli i innych dorosłych odpowiedzialnych za wychowywanie młodzieży,
– duża dostępność alkoholu i narkotyków,
– wpływy młodzieżowych grup przestępczych.
Dojrzewanie jest okresem, w którym – w niesprzyjających warunkach – kumulują się wpływy wielu czynników ryzyka i dochodzi do eskalacji zachowań ryzykownych.
W związku z powyższym w szkole wykorzystane będą strategie działań mające na celu wzmacnianie czynników chroniących i osłabianie czynników ryzyka:
– rozwijanie umiejętności życiowych – strategia ta polega na uczeniu młodych ludzi umiejętności, które umożliwią im konstruktywne zaspokojenie ważnych celów i potrzeb wieku dojrzewania. Do takich umiejętności należą, np.: podejmowanie racjonalnych decyzji, rozwiązywanie konfliktów, samokontrola, radzenie sobie ze stresem itp.
– edukacja normatywna – strategia ta polega na kształtowaniu i wzmacnianiu norm przeciwnych używaniu substancji psychoaktywnych i stosowaniu przemocy, poprzez m.in. korygowanie błędnych przekonań na temat rozpowszechnienia danego niepożądanego zachowania wśród młodzieży,
– rozwijanie umiejętności rodziców– strategia ta polega na przekazywaniu rodzicom informacji na temat różnych aspektów psychospołecznego funkcjonowania ich dzieci, wzmacnianiu ich umiejętności wychowawczych oraz na zachęcaniu do aktywnego udziału w programie profilaktycznym, w którym bierze udział ich dziecko. Wszystko to zmierza do wzmacniania więzi dziecka z rodzicami,
– włączanie naturalnych mentorów – strategia ta polega na zapewnieniu dziecku kontaktu z osobą dorosłą spoza rodziny, która udziela wsparcia emocjonalnego, pomaga w rozwiązywaniu różnych problemów, doradza, czuwa nad rozwojem dziecka,
– budowanie więzi ze szkołą – strategia ta polega na organizowaniu rówieśniczej pomocy, tworzeniu w szkole, dbałości o dobry klimat społeczny czyli o jakość relacji między wszystkimi członkami i grupami społeczności szkolnej.
W działaniach profilaktycznych będą stosowane również strategie uzupełniające czyli takie, które same w sobie nie wpływają skutecznie na ograniczenie czy eliminację danego zachowania ryzykownego jednak zastosowane razem ze strategiami wiodącymi wzmacniają ich pozytywne działanie:
– przekaz wiedzy w profilaktyce zachowań ryzykownych powinien dotyczyć rzetelnych, aktualnych informacji na temat przede wszystkim rozmiarów rozpowszechnienia danego zjawiska oraz bezpośrednich negatywnych następstw tych zachowań poprzez np. dyskusje czy debaty z młodzieżą,
– organizacja czasu wolnego to zapewnienie młodzieży atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego jako alternatywy dla zachowań ryzykownych,
– edukacja rówieśnicza to włączanie naturalnych i odpowiednio przygotowanych liderów rówieśniczych w realizację określonych zadań prowadzonych w ramach programu profilaktycznego,
– trening umiejętności odmawiania to ćwiczenie umiejętności rozpoznawania i radzenia sobie z negatywnymi wpływami społecznymi, w tym z presją rówieśniczą.
1.4. Preferowane wartości uznawane przez społeczność szkolną
Ustalenie wartości ważnych dla społeczności szkolnej jest niezbędnym i kluczowym elementem w budowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego. Najważniejsze wartości uznawane przez poszczególne podmioty szkolne to:
- bezpieczeństwo,
- rodzina,
- szczęście,
- miłość,
- prawda,
- przyjaźń,
- zdrowie,
- mądrość,
- odwaga i sprawiedliwość,
- wiara i tolerancja,
- lojalność i szacunek.
Powyższe wartości stały się jednym z kryterium konstruowania celów programu wychowawczo-profilaktycznego.
1.5. Model absolwenta
Uczeń kończący ośmioletnią szkołę podstawową:
- poprawnie posługuje się językiem polskim a także językiem obcym w zakresie podstawowym,
- potrafi uczyć się samodzielnie,
- potrafi organizować i oceniać swoją pracę,
- potrafi korzystać z różnych źródeł informacji,
- potrafi prezentować swoje zdanie,
- umie szanować poglądy innych,
- potrafi efektywnie pracować w zespole,
- potrafi wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę,
- odznacza się wrażliwością na piękno otaczającego świata,
- szanuje wartości i godność ludzką,
- zna podstawowe wartości ważne w życiu każdego człowieka i stara się nimi kierować,
- zna i respektuje prawa człowieka i normy właściwego zachowania,
- ma poczucie przynależności do rodziny, społeczności szkolnej, lokalnej, regionu i kraju,
- prezentuje postawę patriotyczną,
- zna symbole narodowe, regionalne i wie jak się wobec nich zachować,
- ma świadomość zagrożeń wynikających z uzależnień, niezdrowego trybu życia i chorób cywilizacyjnych,
- zna zasady bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni i nośników multimedialnych,
- postępuje zgodnie z zasadami higieny i dba o swoje zdrowie psychiczne
i fizyczne, - dba o środowisko i propaguje postawy proekologiczne,
- posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszej nauki.
2.1 Cele ogólne i szczegółowe programu
Główny cel wychowania: Wszechstronny rozwój ucznia.
Główny cel profilaktyki: Wspomaganie wychowania i kompensowanie jego niedostatków.
Cele ogólne | Cele szczegółowe |
Wprowadzenie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu, szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele) |
– poznawanie, akceptacja i kierowanie się wartościami w życiu,
– kształcenie postawy otwartej na wartości, |
Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej | – kształtowanie postaw moralnych, społecznych, obywatelskich i patriotycznych w oparciu o normy etyczne i przyjęty system wartości,- kultywowanie tradycji narodowych, religijnych i rodzinnych, |
– przygotowanie uczniów do właściwego pełnienia ról społecznych,
– podejmowanie działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego,
– kształtowanie postawy działającej na rzecz ochrony środowiska,
– rozwijanie zainteresowań ekologią,Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób– kształtowanie przyjaznego klimatu
w szkole,- budowanie prawidłowych relacji między uczniami oraz relacji uczniów i nauczycieli,
a także nauczycieli, rodziców i uczniów,
– integrowanie zespołów klasowych poprzez samorządność,
– przygotowanie ucznia do życia w świecie poprzez ukazywanie różnych aspektów życia społecznego,
– rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych, społecznych i życiowych wśród uczniów (wyrażanie własnych emocji, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych),
– zwiększenie świadomości uczniów na temat powstawania, funkcjonowania, przejawów
i skutków dyskryminacji oraz poznanie narzędzi ich zwalczania,
– kształtowanie postawy tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka,Rozwijanie kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność,
i przedsiębiorczość
– kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów, stosowania własnych strategii,
– kształtowanie samodzielności i podejmowania własnych decyzji,
– kształtowanie wytrwałości w dążeniu do celu,
– wspieranie wypowiadania różnych myśli
i swobody wymiany poglądów,
Rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów, motywacji do nauki
– rozbudzanie potrzeb psychicznych i zainteresowań uczniów poprzez uczestniczenie w zajęciach dodatkowych pozalekcyjnych i pozaszkolnych,
– wzmacnianie wiary we własne możliwości,
Wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat – kształcenie umiejętności pokonywania
trudności,- przygotowanie uczniów do życia poprzez ukazanie różnych aspektów życia społecznego,
– dawanie możliwości rozwijania zainteresowań ucznia,
– kształcenie umiejętności dzielenia się wiedzą,Wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji– pomaganie uczniom w rozpoznaniu
i odkrywaniu swoich zainteresowań,- dostarczenie podstawowej wiedzy na temat rynku pracy,
– planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych,
– przygotowanie uczniów do dalszej edukacji,
– prowadzenie w szkole doradztwa zawodowego,Kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym i odpowiedzialności za zbiorowość
– rozwijanie kompetencji społecznych uczniów, angażowanie w wolontariat,
– wzmacnianie wśród uczniów więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną,
Ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności– zapewnienie uczniom możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do ukończenia szkoły podstawowejKształtowanie postawy dojrzałego i odpowiedzialnego czytelnika, przygotowanego do otwartego dialogu z literaturą
– rozbudzenie zamiłowania do czytania,
– wprowadzenie uczniów w świat literatury,
– wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru tekstów kultury,
Kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów
– podejmowanie działań służących promocji zdrowego stylu życia,
– podejmowanie działań prozdrowotnych,
– kształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi,
– tworzenie warunków do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów
Zapobieganie problemom i sytuacjom problemowym dzieci i młodzieży
– podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie pojawiania się zachowań ryzykownych związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych przez uczniów,
– wprowadzenie profilaktyki agresji i przemocy, w tym cyberprzemocy,
– wprowadzenie profilaktyki uzależnień od gier komputerowych, Internetu,
– kształtowanie umiejętności uczniów
w zakresie prawidłowego funkcjonowania
w środowisku cyfrowym,
– rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych, społecznych i życiowych wśród uczniów (samokontrola, radzenie sobie ze stresem, rozpoznawanie i wyrażanie własnych emocji),
– kształtowanie właściwych postaw rodziców wobec dzieci,
– czynienie starań o poprawę sytuacji materialnej uczniów z rodzin dysfunkcyjnych oraz niewydolnych wychowawczo
2.2. Plan działań wychowawczo-profilaktycznych
- Wspieranie indywidualnego rozwoju ucznia, stosownie do jego potrzeb
i możliwości.
l.p. | Zadania szkoły | Sposób realizacji zadań | Odpowiedzialni | Terminy | |
1.
2. |
Promowanie czytelnictwa.
Rozwijanie indywidualnych zainteresowań. |
-Edukacja czytelnicza, promowanie czytelnictwa poprzez pracę pedagogiczną biblioteki (lekcje biblioteczne)
-Ogólnopolska Akcja „ Cała Polska czyta dzieciom” – cała szkoła. -Konkurs czytelniczy klas 1-7 -Innowacja czytelniczo-medialna klas1-7 „Z książką za pan brat” -Zajęcia czytelnicze we współpracy z Przedszkolem nr 1 -Warsztaty biblioteczne w Książnicy Beskidzkiej klasy4-7, -Spotkanie z pisarzem literatury dziecięcej we współpracy z Biblioteką Gminną w Jaworzu, -Zajęcia literackie z grupami świetlicy, -Gazetka promująca nowości wydawnicze |
bibliotekarz,
nauczyciele klas III, j. polskiego bibliotekarz |
cały rok,
IX 2019 – Cały rok Cały rok, Cały rok, Cały rok, II 2020 Wg. kalendarza biblioteki Cały rok, Cały rok |
|
Wspomaganie uczniów w wyborze kierunku kształcenia i zawodu.
Oferta zajęć pozalekcyjnych: koła: matematyczne, plastyczne, przyrodnicze, sportowe, wokalne, instrumentalne, szachowe, językowe, regionalne, teatralne, teatralne po angielsku, biblijne, doradztwo zawodowe, |
Doradca zawodowy, nauczyciele, wychowawcy
nauczyciele prowadzący zajęcia |
cały rok | |||
3. | Promowanie postępów w nauce i zachowaniu – system oceniania jako środek do osiągania celów wychowawczych |
Organizowanie szkolnych konkursów:
-konkurs ortograficzny klas 2 -XI 2019, -konkurs ortograficzny klas 3- IV 2020, -konkurs ortograficzny klas 4-8-XI 2019, -konkurs recytatorski klas 1-3-XI 2019, -konkurs recytatorski klas 4-8 –II 2020, -konkurs matematyczny- V 2020, -konkurs Jędrka Wolskiego klas 4-8 X 2019-V 2020, -konkurs matematyczny im. S. Banacha- wg regulaminu, -konkurs wiedzy o państwach Unii Europejskiej dla klas 4-8, V 2020, – konkurs informatyczny- V 2020, – konkurs historyczny -X 2019 – konkurs szachowy- XII 2019, -Festiwal piosenki wiosennej- III 2020 -dzień języków obcych –II 2020, -wewnątrzszkolny konkurs języka angielskiego klas 4-8 –V 2020, Organizowanie międzyszkolnych konkursów: -Międzynarodowy konkurs matematyczny Kangur klas 2-8 –III 2020, -konkurs „Fox” klas 3-8 –wg regulaminu, -konkurs biblijny „Jonasz”-XII 2019, -Powiatowy Konkurs Amatorskich Zespołów Artystycznych „Saga”- IV 2020, – zawody sportowe na szczeblu powiatowym, wojewódzkim |
nauczyciel plastyki, j. angielskiego,
j. polskiego, matematyki, wych. fiz., wychowawcy klas III |
Według kalendarza wydarzeń i uroczystości szkolnych
|
|
Udział uczniów w konkursach przedmiotowych międzyszkolnych, powiatowych, rejonowych , wojewódzkich i ogólnokrajowych |
wszyscy
nauczyciele |
w ciągu całego roku
|
|||
4. | Doskonalenie systemu diagnozy, terapii i profilaktyki pedagogicznej | Podnoszenie kompetencji nauczycieli w zakresie działań profilaktyczno-wychowawczych w zakresie agresji i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Realizacja programu „Strażnicy uśmiechu 1”, „Strażnicy uśmiechu 2”. Spotkanie ze specjalistą Rady Pedagogicznej- XII 2020. |
dyrektor,
pedagog |
zgodnie z harmonogramem szkoleń
|
|
Diagnoza uczniów– klasa I
Diagnoza uczniów- klas IV Diagnoza klas I-VIII |
wychowawcy klas I
nauczyciele: j. polskiego, wychowawcy, pedagog, |
wrzesień 2019 | |||
Wsparcie dla uczniów klas I oraz uczniów nowoprzybyłych w procesie adaptacji w nowym środowisku |
wychowawcy klas,
nauczyciele, opiekun świetlicy, pedagog, psycholog pracownicy szkoły, |
wrzesień/ październik 2019 |
|||
Diagnoza trudności i niepowodzeń uczniów oraz ich przyczyn-diagnoza logopedyczna, |
-diagnoza techniki i tempa czytania w klasach II-IV,
– diagnoza czytania ze zrozumieniem w klasach V-VII,
-diagnoza Skali Ryzyka Dysleksji klas I,
– diagnoza zespołów klasowych
pedagog
logopeda
wychowawcy
na bieżąco
IX 2019
X 2019,
X2019 / V2020
X 2019
IX 2019
cały rok szkolny
Rozpoznawanie grupy uczniów: zbieranie danych o stanie zdrowia, sytuacji rodzinnej, relacjach z rówieśnikami,
pedagog
pielęgniarka szkolna
wychowawcy
na bieżąco
Wytypowanie uczniów
na zajęcia:
korekcyjno-kompensacyjne, wyrównawcze, logopedyczne
i specjalistyczne uwzględniające indywidualne potrzeby,wychowawcy pedagog, psychologwrzesień 2019,
na bieżąco zgodnie
z potrzebami
5.Współpraca ze specjalistamiWspółpraca ze specjalistami: pedagogiem, psychologiem, logopedą
wychowawcy
nauczyciele
cały rok
Współpraca z PPP
wychowawcy pedagog, psycholog
cały rok,
zgodnie
z potrzebami
Współpraca z GOPS, Pełnomocnikiem
ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policją, kuratorami sądowymi
i asystentami rodzin,pedagogcały rok,
zgodnie
z potrzebami
6.Współpraca
z rodzicami/opiekunami
Zebrania rodziców /opiekunów prawnych,
Konsultacje
wychowawcy
nauczyciele
według harmonogramu zebrań
i konsultacji
Angażowanie rodziców do współpracy przy organizowaniu wycieczek i uroczystości klasowych, imprez okolicznościowych, oraz
w pracę na rzecz Rady Rodziców,
wszyscy nauczyciele
na bieżąco
Informowanie rodziców o instytucjach pozaszkolnych pomagających rodzinie,
Gazetka prawna dla rodziców
Pedagog, psycholog
Wyznaczeni nauczyciele
zgodnie
z potrzebami
na bieżąco
Informowanie rodziców o formach pomocy, z jakich mogą skorzystać ich dzieci na terenie szkoły,
wychowawcy
pedagog, psycholog
na bieżąco
Poszerzanie wiedzy na temat uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz usprawnienie umiejętności rozpoznawania przejawów zachowań ryzykownych wśród dzieci,
Dostarczenie rodzicom wiedzy dotyczącej pomocy specjalistycznej, zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania używaniu środków i substancji psychoaktywnych,
Uświadamianie zagrożeń związanych z okresem dorastania oraz podnoszenie poziomu wiedzy na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego w okresie adolescencji,
Uświadomienie konsekwencji prawnych związanych z naruszaniem przepisów ustawy
o przeciwdziałaniu narkomanii oraz procedur postępowania obowiązujących w sytuacji zagrożenia uzależnieniami.
Pomoc w budowaniu autorytetu rodziców w okresie dojrzewania
pedagog
psycholog
specjaliści, Policja
Spotkanie ze specjalistą
Gazetka prawna- nauczyciele odpowiedzialni
Psycholog PPP
Pedagog/
Psycholog szkolny
na bieżąco
XII 2019
Na bieżąco
V 2020
Udzielanie wskazówek do pracy z dzieckiem w domu
wychowawcy
nauczyciele
pedagog
na bieżąco
7.
Budowanie poczucia własnej wartości
Wzmacnianie postawy samodzielności i odpowiedzialności uczniów ( wycieczki do zakładów pracy, giełda talentów, projekty edukacyjne)
Doradca zawodowy, wychowawcy, nauczyciele
w ciągu całego roku szkolnego
Promowanie sukcesów, prezentowanie prac
i osiągnięć uczniów,
wychowawcy
dyrektor
w ciągu całego roku szkolnego
Nagradzanie za dobre wyniki w nauce – różnorodne formy nagradzania uczniów (książki, dyplomy, podziękowania),wychowawcy dyrektorna bieżąco
Prezentacja uzdolnień, talentów, zainteresowań poprzez udział
w konkursach przedmiotowych, plastycznych, zawodach sportowych, koncercie „Giełda talentów”,
nauczyciele odpowiedzialni
opiekun SU
zgodnie
z kalendarzem wydarzeń, świąt
i uroczystości
8.Rozwijanie systemu pomocy materialnej i społecznejOrganizowanie wolontariatu
opiekun SU
nauczyciele
cały rok szkolny
Organizowanie dożywiania uczniów – pozyskanie sponsorów z zewnątrz,
wychowawcy
pedagog
w ciągu całego roku
Monitorowanie sytuacji materialnej i rodzinnej uczniów,
wychowawcy
pedagog
w ciągu całego roku
Współpraca z GOPS, kuratorami sądowymi i asystentami rodzin,
pedagog
w ciągu całego roku
Pozyskiwanie pomocy
i wsparcia finansowego Rady Rodziców i sponsorów (firmy zewnętrzne, osoby prywatne)
dyrektor
wychowawcy
pedagog
w ciągu całego roku
9.Tworzenie warunków doskonalenia sprawności i kondycji fizycznejZajęcia pozalekcyjne sportowe, lekcje wychowawcze na temat dbania o sprawność fizyczną
wychowawcy,
nauczyciele zajęć wychowania fizycznego
w ciągu całego roku szkolnego
Organizacja wycieczek klasowychwychowawcy nauczyciele
Wrzesień/
październik 2019
maj/czerwiec 2020
Szkolny Rajd Ekologiczny
nauczyciele
wychowawcy
Wrzesień 2019
Organizacja Dnia Sportu
nauczyciel wych. fiz.
29 V 2020
10.Kształtowanie postaw prozdrowotnych
Realizacja programu „Śląska Sieć Szkół promujących zdrowie”
Koordynatorzy
,nauczyciele
Cały rok
Prawidłowa organizacja stanowiska pracy, dostosowanie krzeseł i ławek do wzrostu uczniów
wychowawcy klas
wrzesień 2019/ na bieżąco
Lekcje dotyczące właściwej higieny ciała i zdrowego odżywiania,pielęgniarka szkolna, wychowawcyzgodnie
z potrzebami
Upowszechnienie
i realizacja w szkole programów służących promocji zdrowego stylu życia.
dyrektor,
intendentka,
pedagog,
wychowawcy
cały rok
Realizacja innowacji pedagogicznej ”ABC zdrowego stylu życia”
wychowawcy
cały rok
Udział w programie „Mleko, owoce i warzywa”
wychowawcy
cały rok
Zajęcia z wychowawcą dotyczące zdrowego odżywiania i higieny nauki.wychowawcywg tematyki zajęć
Diagnoza uczniów pod kątem problemów zdrowotnych (badania wzroku, słuchu, wad postawy),pielęgniarka szkolnazgodnie
z potrzebami
Spotkania członków Zespołu Wychowawczo-Profilaktycznego mające na celu określenie bieżących potrzeb w zakresie wychowania i profilaktyki,
pedagog,
wychowawcy
zgodnie z harmonogramem spotkań
Zamieszczenie na stronie internetowej szkoły informacji o realizowanych działaniach profilaktycznych,
pedagog
na bieżąco
Jaki wpływ ma nikotyna na organizm człowieka
Wychowawca,
Pedagog
wg tematyki zajęć
Zajęcia z wychowawcą
i warsztaty szkoleniowe
w klasach dotyczące bezpiecznego korzystania
z sieci, mediów społecznościowych w tym cyberprzemocy,Warsztaty dla klas IV –V,
Program „Owce w sieci” klasy 2-3
Warsztaty profilaktyczne przeprowadzane przez specjalistę dotyczące cyberprzemocy, agresji, odpowiedzialności za czyny karalne dla klas 6,
pedagog,
wychowawcy,
nauczyciele,
nauczyciel informatyki
wychowawcy, pedagog
specjalista, pedagog
wg tematyki zajęć
marzec 2020
listopad 2019
marzec 2020
11.Przygotowanie do zrozumienia i akceptacji przemian okresu dojrzewaniaLekcje dotyczące okresu dojrzewania jego przemian oraz higieny ciała.
nauczyciel przyrody,
nauczyciel wdż, pielęgniarka szkolna
w ciągu całego roku
Podniesienie poziomu wiedzy nauczycieli i rodziców na temat budowania autorytetu rodziców– spotkanie ze specjalistą,
Dyrektor,
pedagog
XII 2019,
II Kształtowanie pozytywnych postaw społecznych i promowania bezpiecznych zachowań.
Lp | Zadania szkoły | Sposób realizacji zadań | Odpowiedzialni | Terminy |
1. | Budowanie systemu wartości – przygotowanie do rozpoznawania podstawowych wartości. | Prowadzenie zajęć o charakterze prospołecznym – kształtowanie postawy szacunku, empatii i tolerancji zgodnie z programem „Strażnicy uśmiechu 1,2”, „Spójrz Inaczej” |
wszyscy nauczyciele | wg tematyki zajęć |
Lekcje wychowawcze o tematyce dotyczącej systemu wartości i kształtowania postaw zgodnie z programem „Strażnicy uśmiechu 1,2”, „Spójrz Inaczej” |
wychowawcy | wg tematyki zajęć | ||
2. | Rozwijanie umiejętności społecznych uczniów | Rozwijanie umiejętności komunikacji interpersonalnej i rozwiązywania konfliktów na drodze dialogu, | wszyscy nauczyciele | wg tematyki zajęć |
Podjęcie działań grupowych i zespołowych na rzecz klasy, szkoły, środowiska, | wszyscy nauczyciele | na bieżąco | ||
Pokazywanie osiągnięć uczniów na forum szkoły i w środowisku lokalnym -konkursy, prezentacje, przeglądy, występy w szkole i poza nią, |
nauczyciele odpowiedzialni | na bieżąco | ||
Rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec edukacji i pracy | doradca zawodowy, wychowawcy, nauczyciele |
na bieżąco |
||
3. | Przeciwdziałanie agresji i przemocy w szkole | Kształcenie prawidłowych zachowań uczniów na lekcjach i przerwach, podczas uroczystości szkolnych, imprez sportowych, wycieczek, dyskotek, | nauczyciele,
pracownicy szkoły |
cały rok |
Monitorowanie uczniów w formie ankiety na temat agresji i przemocy w szkole, |
Zespół Wychowawczy | I półrocze
2019/2020 |
||
4. | Kształtowanie nawyków i odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach | Wdrażanie uczniów do samooceny i oceny koleżeńskiej, | wszyscy nauczyciele | cały rok |
Organizowanie pomocy koleżeńskiej | wychowawcy klas, nauczyciele, świetlica | cały rok | ||
Organizowanie dla uczniów szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, numery alarmowe i zasady wzywania pomocy klasy I-VII, | pielęgniarka szkolna,
nauczyciele |
I półrocze
2019/20 |
||
Próbny alarm – zapoznanie uczniów z drogami ewakuacji zasadami zachowania podczas zagrożenia, | dyrektor szkoły | wrzesień 2019 lub maj 2020 | ||
5. | Zapoznanie z prawami i obowiązkami dziecka, ucznia, człowieka | Lekcje z wychowawcą -zapoznanie uczniów z prawami i obowiązkami, systemem nagród i kar zawartymi w Statucie Szkoły, regulaminach i procedurach | wychowawcy
|
wrzesień
2019 |
Tworzenie kontraktów klasowych | wychowawcy | wrzesień 2019 | ||
Organizowanie zajęć edukacyjnych na temat praw i obowiązków dziecka – zgodnie z Konwencją Praw Dziecka, Konstytucją RP | pedagog
opiekun SU |
I półrocze | ||
6. | Wdrażanie do respektowania zasad, regulaminów, poszanowania prawa | Egzekwowanie przestrzegania zasad obowiązujących w szkole – wzmacnianie pozytywnych postaw, | wszyscy nauczyciele | cały rok |
7. | Integrowanie działań szkolnej społeczności | Imprezy klasowe (wigilia, Dzień Chłopca, Dzień Kobiet, ogniska, wycieczki) | wychowawcy | cały rok zgodnie z planami wychowawczymi, |
8. | Wspieranie samorządności uczniów | Organizowanie wyborów do samorządu uczniowskiego i samorządów klasowych, | wychowawcy
opiekun SU |
V 2020,
IX 2019 |
Włączanie uczniów
w realizację zadań |
wychowawcy
opiekun SU |
cały rok | ||
9. | Stworzenie warunków bezpieczeństwa na terenie szkoły | Opracowanie regulaminu dyżurów nauczycieli oraz ustalenie harmonogramu, opracowanie procedur i reagowanie w sytuacjach trudnych, |
wyznaczeni nauczyciele
pedagog |
przed rozpoczęciem roku szkolnego, na bieżąco |
Opieka nad uczniami przed lekcjami i po lekcjach w świetlicy szkolnej, | nauczyciele świetlicy | cały rok szkolny | ||
Opieka pielęgniarki szkolnej nad zdrowiem i bezpieczeństwem uczniów, | pielęgniarka szkolna | cały rok szkolny | ||
Organizowanie spotkań z przedstawicielami straży pożarnej i policji, |
dyrektor,
wychowawcy, pedagog |
wg potrzeb | ||
10. | Kształtowanie nawyków przestrzegania zasad bezpieczeństwa | Promowanie zasad bezpieczeństwa poprzez realizację programu wychowawczo-profilaktycznego,
Realizacja zajęć profilaktycznych |
wszyscy nauczyciele | cały rok |
Zajęcia z wychowawcą- bezpieczne poruszanie się po drodze, | wychowawcy, Policjant, | wg tematyki zajęć | ||
Zajęcia przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową – klasy IV, | nauczyciel techniki | cały rok | ||
11. | Organizowanie czasu wolnego ze szczególnym uwzględnieniem aktywności fizycznej w szkole oraz poza nią | Zajęcia z wychowawcą -propagowanie pozytywnych sposobów wolnego czasu, | wychowawcy | wg tematyki zajęć |
Organizowanie zajęć pozalekcyjnych, | dyrektor,
nauczyciele |
początek roku szkolnego 2019/20 | ||
Zachęcanie do uczestnictwa w zajęciach pozaszkolnych organizowanych przez Ośrodek Promocji Gminy Jaworze. |
wychowawcy,
nauczyciele |
cały rok | ||
Organizowanie wycieczek, imprez, | nauczyciele
wychowawcy |
na bieżąco | ||
Wyjazdy do kina i teatru | nauczyciele,
wychowawcy, |
na bieżąco | ||
12. | Podejmowanie działań wolontaryjnych i charytatywnych
|
Organizacja akcji „Pola Nadziei” | Opiekun SU | Na bieżąco |
Organizacja akcji charytatywnej : Szlachetna Paczka | opiekun samorządu uczniowskiego | XI 2019 | ||
13 | Przygotowanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych | Zajęcia doradztwa zawodowego w klasach VII-VIII,
Orientacja zawodowa w klasach 1-6 |
Doradca zawodowy
Nauczyciele i wychowawcy |
Cały rok szkolny
Cały rok szkolny |
III Kształtowanie więzi z krajem ojczystym, poszanowanie dla dziedzictwa narodowego oraz innych kultur i tradycji.
Lp | Zadania szkoły | Sposób realizacji zadań | Odpowiedzialni | Terminy |
1. | Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej |
Organizowanie obchodów Święta Niepodległości
Organizowanie uroczystości szkolnych, |
nauczyciele odpowiedzialni | zgodnie z kalendarzem wydarzeń i uroczystości |
Współpraca z rodzicami i przedstawicielami środowiska lokalnego w organizowaniu przedsięwzięć szkolnych |
nauczyciele odpowiedzialni | zgodnie z kalendarzem wydarzeń i uroczystości |
||
2. | Integrowanie społeczności uczniowskiej poprzez organizowanie obchodów świąt narodowych i innych uroczystości | Organizowanie uroczystości szkolnych (akademie, apele) | nauczyciele
wychowawcy |
cały rok |
Przedstawienie Jasełek w okresie Bożonarodzeniowym, | nauczyciele | zgodnie z kalendarzem wydarzeń i uroczystości |
||
Udział uczniów w konkursach organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Jaworza | nauczyciele | Zgodnie z harmonogramem konkursów | ||
3. | Poznanie tradycji, historii szkoły i najbliżej okolicy |
Poznanie historii swojej szkoły i miejscowości w ramach edukacji regionalnej „Moja Mała Ojczyzna”, |
nauczyciele | wg tematyki zajęć |
Prowadzenie kroniki szkolnej, | nauczyciel | cały rok | ||
4. | Udział uczniów w konkursach o tematyce historycznej kształtujących postawy patriotyczne i obywatelskie |
Organizowanie konkursu historycznego oraz obchodów Święta Niepodległości | nauczyciele | Wrzesień- listopad 2019 |
5. | Budowanie więzi ze wspólnotą lokalną, narodową, europejską | Reprezentowanie szkoły na konkursach i zawodach sportowych, | odpowiedzialni nauczyciele | na bieżąco |
Udział uczniów w imprezach środowiskowych (występy artystyczne – Jasełka, Dzień Rodziny, 11 listopad, Piknik Rodzinny ), | odpowiedzialni nauczyciele | na bieżąco | ||
6. | Wychowanie w duchu tolerancji. |
Zajęcia z wychowawcą kształtujące postawę tolerancji. | wychowawcy
nauczyciele |
wg tematyki zajęć |
IV Rozwijanie poczucia jedności człowieka z otaczającym światem.
Lp | Zadania szkoły | Sposób realizacji zadań | Odpowiedzialni | Terminy |
1. | Rozpoznawanie zagrożeń cywilizacyjnych | Zapoznanie uczniów z przyczynami i skutkami degradacji środowiska oraz sposobów jego ochrony, |
wychowawcy
nauczyciele przyrody, |
wg tematyki zajęć |
2. | Wdrażanie uczniów do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i dorobku kulturowego |
Segregowanie odpadów | wychowawcy | wg tematyki zajęć, |
Zbiórka makulatury |
nauczyciel odpowiedzialny |
dwa razy w roku II półrocze |
||
3. | Posługiwanie się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin, a także do rozwijania zainteresowań | Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej podczas zajęć lekcyjnych i dodatkowych. | nauczyciele | cały rok |
2.3 Tematyka zajęć do realizacji podczas godzin z wychowawcą
w klasach I – VIII
Klasy 1
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą i psychologiem
- Samoświadomość –Moje mocne strony
- Samoświadomość- To właśnie Ja
- Moje miejsce odpoczynku
- Co mnie martwi.
- Wyrażanie uczuć
- Moje pragnienia.
- Słuchanie i niesłuchanie
- Komunikacja i nieporozumienia
- Spotkanie z Policjantem-Bezpieczeństwo
Klasa 2
Dwie godziny zajęć dotyczących cyberprzemocy na podstawie filmików „Owce w sieci”
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą
- Komunikacja i nieporozumienia
- Współpraca
- Sny
- Moja złość
- Obraźliwe przezwiska
- Skarżenie
- Strach
- Spotkanie z Policjantem-Bezpieczeństwo
Klasa3
Dwie godziny zajęć dotyczących cyberprzemocy na podstawie filmików „Owce w sieci”.
Dwie godziny technik uczenia się.
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą
- Co mnie martwi
- Słuchanie i niesłuchanie
- Współpraca
- Konflikty
- Przyjaźń
- Prawa dzieci
- Wymarzona szkoła
- Samoświadomość
- Spotkanie z Policjantem- Bezpieczeństwo
Klasa4
Dwie godziny technik uczenia się
Dwie godziny warsztatów profilaktycznych „CYBERPRZEMOC”-zaproszony specjalista
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą i psychologiem
- Poznajemy siebie
- Pokochajmy siebie
- Idealne miejsce relaksu
- Podróż w czasie
- Wyrażanie uczuć
- Przekazywanie uczuć
- Moja złość
- Rozwiązywanie konfliktów
Klasy 5
Dwie godziny technik uczenia się
Dwie godziny warsztatów profilaktycznych „CYBERPRZEMOC”-zaproszony specjalista
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą.
- Moja złość
- Rozwiązywanie konfliktów
- Konflikt chłopcy dziewczynki- mediacje
- Strach
- Smutek
- Spojrzenie w przyszłość
- Moje obowiązki
- Gdy dzieci łamią prawa dzieci
Klasa 6
Dwie godziny technik uczenia się
Dwie godziny warsztatów profilaktycznych „Odpowiedzialność karna za czyny popełniane przez nieletnich”-zaproszony specjalista
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą.
- Spojrzenie w przyszłość
- Gdy dorośli łamią prawa dzieci
- Wartości
- Naruszanie wartości
- Mój ulubiony bohater filmowy
- Zazdrość
- Miłość
- Wyrażanie wdzięczności
Klasa 7
Dwie godziny technik uczenia się
Dwie godziny warsztatów profilaktycznych „Dopalacze-substancje psychotropowe”-zaproszony specjalista
- Zajęcia integracyjne z wychowawcą.
- Spojrzenie w przyszłość
- Gdy dorośli łamią prawa dzieci
- Wartości
- Naruszanie wartości
- Mój ulubiony bohater filmowy
- Zazdrość
- Miłość
- Wyrażanie wdzięczności
Klasa 8
Dwie godziny technik uczenia się
Dwie godziny warsztatów profilaktycznych „Dopalacze-substancje psychotropowe”-zaproszony specjalistą
1 Spojrzenie w przyszłość
- Prawa młodych
- Moje obowiązki
4 Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów
- Konflikty pomiędzy rodzicami a dziećmi
- Co możemy zrobić, gdy naruszane są wartości?
7.Wpływ substancji zmieniających świadomość na ludzi.
2.4 Kalendarz świąt i uroczystości szkolnych
Święto/uroczystość | Data | Możliwość wykorzystania w aspekcie wychowawczym | |
Historyczne | · Święto Niepodległości
· Poranek majowy · Dzień Patronki Szkoły |
08.11.2019
28.04.2019 19.05.2019 |
|
Kalendarzowe | · Rozpoczęcie roku szkolnego
· Obchody Dna Edukacji Narodowej · Zabawa Andrzejkowa · Mikołajki |
02.09.2019
14.10.2019 28.11.2019 12.2019 |
|
Religijne | · Jasełka
· Kiermasz świąteczny |
12.2019
12.2019 |
|
Rodzinne | · Ślubowanie klas I
· Giełda talentów · Piknik Rodzinny · Scena dla ucznia · Spotkanie z rodzicami i dziećmi klas”0” |
03.10.2019
12.2019 30.05.2020 30.05.2020 4.2019 |
|
Lokalne/regionalne | · Korowód dożynkowy | 09.09.2018 | |
Ekologiczne | · Sprzątanie Świata-Rajd Rodzinny na Błatnią połączony ze sprzątaniem świata
· Święto Ziemi |
29.09.2018
19.04.2019 |
|
Sportowe | · Dzień Sportu połączony z Dniem Dziecka | 24.05.2020 |
3.1. Sposoby ewaluacji programu
Zawarte treści w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym są znane i realizowane przez wszystkich nauczycieli. Realizacja programu odbywa się w ramach:
- zajęć prowadzonych przez nauczycieli,
- zajęć prowadzonych przez nauczycieli biblioteki, świetlicy oraz specjalistów,
- godzin do dyspozycji wychowawcy,
- zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez szkołę,
- zajęć prowadzonych przez psychologa i pedagoga,
- zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Działania zawarte w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym będą monitorowane. Ewaluacja działań przeprowadzona będzie pod koniec roku szkolnego. Wnioski z niej wynikające będą stanowiły podstawę do udoskonalenia programu.
Cel główny ewaluacji:
- podniesienie efektywności pracy profilaktycznej i wychowawczej szkoły.
Cele szczegółowe:
- uzyskanie informacji o przebiegu realizacji działań wychowawczo-profilaktycznych,
- poznanie ewentualnych trudności i niedociągnięć, które pojawią się w trakcie realizacji programu,
- dokonanie oceny w zakresie wiedzy i umiejętności nabytych przez uczestników programu.
Kryteria ewaluacji:
- zgodność efektów programu z założonymi celami,
- zgodność z obowiązującymi przepisami.
Pytania kluczowe
Jaki jest stopień znajomości Programu Wychowawczo-Profilaktycznego przez uczniów, rodziców i nauczycieli?
Jak oceniają przydatność i skuteczność realizowanych zadań Wychowawczo-Profilaktycznych uczniowie i nauczyciele?
W jaki sposób realizacja tego programu wpływa na rozwój ucznia, jego funkcjonowanie
w środowisku szkolnym i pozaszkolnym?
Metody zdobywania informacji:
- analiza dokumentacji szkolnej (dzienniki lekcyjne, arkuszy ocen, uwagi),
- ankiety i jej analiza,
- rozmowy z uczniami, rodzicami,
Próba:
Losowo wybrani nauczyciele, rodzice, uczniowie.
3.2 Zakończenie
Wychowanie jest procesem doskonalenia się człowieka, który przez swoje wybory
i działania rozwija się, buduje postawy, uświadamia sobie cele życiowe. Kształcenie
i wychowanie sprzyja rozwijaniu postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów. Nauczyciele, rodzice, politycy a więc wszyscy, którzy modyfikują zachowania ludzi, jednocześnie kształtują cechy osobowości. Efekty kształtowania tych cech zależą
w dużym stopniu od postaw. Postawy są bowiem jednym z zasadniczych warunków organizacji osobowości człowieka.
Każda szkoła wypracowując system działań wychowawczo – profilaktyczny eliminuje
zagrożenia wśród uczniów, wzmacnia ich właściwe zachowania i postawy. Nauczyciel natomiast w swojej pracy, by kształtować dane postawy musi być wiarygodnym i dawać przykład dla uczniów.
Bibliografia
Artykuł, Pojęcie postawy w socjologii edukacji
Artykuł, Psychologia życia codziennego
Graś Z. B., Profilaktyka w szkole, Warszawa 2006
Mika S., Psychologia społeczna, PWN 1984
Raczkowska J., Na tropach rodzicielskich niepowodzeń, Warszawa 1988
Simm M., Węgrzyn-Jonek E., Budowanie szkolnego programu profilaktyki, RUBIKON 2002
Soborski W., Postawy ich badanie i kształtowanie, WSP Kraków 1987
Szymańska H., Jak zbudować program wychowawczo-profilaktyczny, aby był ciekawy
i skuteczny oraz zgodny z reformą oświaty, EKO-TUR 2017
Szymańska J., Programy profilaktyczne, Podstawy profesjonalnej psychoprofilaktyki, Warszawa 2000
Ziemska M., Postawy rodzicielskie, WP Warszawa 1973
https://www.opoka.org.pl/Psychologia a Formacja
https://parenting.pl/ksztaltowanie-postaw-uczniów