Zimowisko – półkolonia o profilu profilaktycznym
w SP1 w Jaworzu
W tym roku zimowy wypoczynek dla wszystkich uczących się dzieci z województwa śląskiego rozpoczął się 14.02.2022r i trwał do 18.02.2022 r. W tym czasie w naszej szkole zostało zorganizowane zimowisko – półkolonia dla chętnych dzieci z klas I-V SP1 w Jaworzu. Ze względu na epidemię COVID-19 – wszystkie nasze działania zostały przygotowane w oparciu o wytyczne GIS i MEiN, i dokładnie przemyślane. Urząd Gminy Jaworze dofinansował półkolonię , aby dzieci mogły spędzić ferie aktywnie, ciekawie, rozwijając przy tym swoje zainteresowania. W tym roku, podobnie jak w poprzednim – priorytetem dla organizatorów było bezpieczeństwo epidemiczne uczestników i kadry przygotowującej tę formę wypoczynku. Zgodnie z nimi, nie mogły odbywać się żadne wycieczki autokarowe.
Ferie zimowe dzieci rozpoczęły się od spotkania z policjantami z komisariatu policji w Jasienicy. Tematem pogadanki było bezpieczeństwo spędzania wolnego czasu podczas ferii oraz pożądane zachowania w sytuacji epidemicznej. Uczestnicy mogli zobaczyć policyjny radiowóz i skonfrontować swoją wiedzę dotyczącą jego wyposażenia. Natomiast wychowawcy grup zapoznali dzieci z regulaminami – w szczegółowy sposób omówili poszczególne działania, tak aby po zakończeniu zimowiska wszyscy zdrowo wrócili do szkoły.
W kolejnych dniach uczestnicy korzystali z różnorakich zajęć: sportowo- ruchowych, rekreacyjnych, plastycznych, umuzykalniająco-tanecznych, kreatywnych, przyrodniczych oraz warsztatów profilaktycznych.
Nadrzędną formą spędzania wolnego był pobyt na powietrzu, a dzięki sprzyjającej aurze, założenia programowe zostały w pełni zrealizowane – spacery po okolicy i zabawy na placu zabaw, ścieżka dydaktyczna oraz zabawy przyrodniczo-regionalne.
Ciekawym elementem spotkań na zimowisku były warsztaty kreatywne „Przytul Misia”, gdzie uczestnicy tworzyli przeróżne misie wykonane z półfabrykatów, własnoręcznie je ozdabiając.
Kolejną przygodą dla dzieci było uczestnictwo w warsztatach sportowych z wykorzystaniem kuli bumper ball oraz ciekawych animacjach – wszystko z instruktorami z Cieszyna.
Wiele radości dostarczyła legomania, gdzie każdy uczestnik miał swój zestaw klocków na ławce – zalecenia sanepidu.
Przy okazji zajęć sportowych odbył się Zimowiskowy Turniej Sportowy z nagrodami, gdzie dzięki ciekawie pomyślanym konkurencjom było kreatywnie, zabawnie i sportowo.
Warsztaty o charakterze profilaktycznym nauczyły dzieci jak postępować w sytuacjach zagrożenia, jak dbać o siebie, zdrowo się odżywiać oraz jak znaleźć alternatywy spędzania wolnego czasu.
Z kolei zajęcia artystyczne przeniosły nas w świat wyobraźni, gdzie każdy odnalazł coś dla siebie. Mieliśmy projekty plastyczne – Zimowe bałwanki, radosne węże i smoki, wesołe rybki czy tajemnicza abstrakcja. Każdy z nich opierał się o inną technikę plastyczną. W zajęciach umuzykalniających chodziło o ruch, układy taneczne – i jak zawsze sprawiło to dzieciom wiele frajdy.
Jeszcze innych wrażeń artystycznych dostarczyły warsztaty origami.. Oprócz wrażeń estetycznych, dzieci kształciły umiejętności manualne, wykonując papierowe zabawki.
Empatii oraz bezpieczeństwa nasi milusińscy uczyli się, biorąc udział w warsztatach pt.” Bezpieczne dziecko i pies” prowadzonym przez panią z Bielskiej Szkoły dla Psa. Florka – suczka spisała się rewelacyjnie, a dzieci wiedzą, jak zachować się w obliczu nieznajomych czworonogów.
Zajęcia odbywały się w SP1 w Jaworzu w wymiarze 5 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, w pierwszym tygodniu ferii zimowych w godzinach od 8.30-13.30. W zajęciach uczestniczyło 50 uczniów SP 1, w wieku od 7 do 11 lat. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Podczas półkolonii dzieci otrzymały dwudaniowy obiad.
Zimowy wypoczynek dzieci był realizowany w naszej szkole po raz kolejny.
Opiekę nad dziećmi sprawowała grupa doświadczonych pedagogów – nauczycieli naszej szkoły.
Kierownikiem to p. Marzena Grygierczyk, a wychowawcami byli:
p. Bożena Ryś p. Mateusz Wajs, p. Lucyna Makuchowska i p. Mirosława Hawełek. Opiekę medyczną zapewniła p. Marzena Szarek- szkolna pielęgniarka.
Zimowisko się skończyło – mimo obostrzeń covidowych – było bezpiecznie, wesoło i ciekawie.
Następne zimowisko już za rok!
Zapraszamy
Organizator zimowiska i kierownik
Marzena Grygierczyk