KONTRAST

CZCIONKA

A+

A-

MAPA STRONY

BIPBIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Kontakt-ico

(33) 817 22 24

facebook youtube

Bezpieczne, ciekawe i wesołe ferie zimowe


W czasie ferii zimowych czyli od  11-15 lutego oraz 18-22 lutego 2019 w „Jaworzańskiej Jedynce ”została zorganizowana Mała Forma Wypoczynku Zimowego.

W pierwszym tygodniu na zajęcia zostało zapisanych 70 dzieci. Kierownikiem była pani Maria Kuś, a dziećmi opiekowali się doświadczeni pedagodzy : B.Ryś, L.Makuchowska, A.Jurczyk, J.Kruszyński, J.Sienicka. Dzięki dofinansowaniu z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mogliśmy zorganizować uczestnikom ciekawe i różnorodne zajęcia, aby mogły wolny czas spędzić aktywnie, bezpiecznie, zdrowo, rozwijając przy tym swoje zainteresowania. Były to zajęcia rekreacyjne, teatralne, sportowe, plastyczne, regionalne, profilaktyczne, wycieczki i spacery po Jaworzu  i okolicach. Dzieci korzystały z pysznych, ciepłych posiłków. Rozpoczęliśmy w dniu 11 lutego  warsztatami naukowymi prowadzonymi  przez naukowców z Laboratorium Pana Korka. Dzięki ciekawym zajęciom dzieciaki poznały skład naszej atmosfery, a przede wszystkim jej główny składnik czyli azot. Naukowcy z laboratorium Pana Korka wykonali  na oczach dzieciaków szereg  doświadczeń, w których  pokazali jak zachowuje się ciekły azot. Szczególną atrakcją był wybuch setek małych piłeczek. We wtorek , 12 lutego najciekawszym punktem naszych zajęć było spotkanie z lotnikiem z Jaworza- panem Leszkiem Matuszkiem, wielkim pasjonatem  lotnictwa. Potrafił on zainteresować dzieciaki konstruowaniem własnych, miniaturowych modeli samolotów. Podzielił się z uczestnikami wiedzą o lotnictwie, opowiadał o swoich osiągnięciach w zdobywaniu przestworzy, zachęcał do rozwijania zainteresowań. W środę 13 lutego dzielnie maszerowaliśmy na ul. Kopytko, gdzie czekały na nas ciekawe warsztaty na temat pracy leśnika, życia zwierząt leśnych na naszych terenach, prawidłowego zachowania się w lesie. W czwartek  14 lutego świętowaliśmy Walentynki, ciepło i serdecznie. Dzieci przygotowały na zajęciach plastycznych serduszka z miłymi pozdrowieniami i życzeniami.  Spotkaliśmy się też z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Jaworza- panem Ryszardem Stanclikiem i panią Ireną Klimą, którzy ciekawie opowiadali nam o tradycjach, zwyczajach, gwarze  naszego regionu. Ich pogadankę wzbogaciły piękne stroje ludowe Śląska Cieszyńskiego. Potem, na spotkaniu z panią higienistką przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej  i ich korzystnym wpływie na nasze funkcjonowanie. Zgodnie z tymi zasadami,  w piątek 15 lutego, aktywnie spędzaliśmy wolny czas na Krytej Pływalni Delfin w Skoczowie. Była nauka pływania, nurkowania, skoki do basenu, zjeżdżalnia i zabawy w wodzie.

W drugim tygodniu kierownikiem zimowiska była pani Mirosława Hawełek. Zapisanych zostało 47 uczestników, którymi opiekowali się  doświadczeni nauczyciele : B.Ryś, L.Makuchowska, E.Goliasz-Pindel, M.Wajs.  Rozpoczęliśmy w poniedziałek,  18 lutego od przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas zimowego  wypoczynku. Pomogli nam w tym bardzo nasi goście : mł. asp. Zbigniew Bohucki i st. asp. Grzegorz Bączek z Komisariatu Policji w Jasienicy. Przypomnieli dzieciom bardzo ważne zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zabaw na świeżym powietrzu i korzystania z Internetu. Przeprowadzili ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach.  We wtorek 19 lutego wyruszyliśmy do Bielska-Białej , gdzie czekały na nas wyjątkowe atrakcje: zajęcia sportowe, rywalizacja na Kręgielni „ Solar” oraz rekreacyjne, ruchowe  w sali zabaw czyli „ Zabawowie”. W środę 20 lutego gościliśmy w naszej placówce ciekawe osoby, pasjonatów. Pan Józef Pszczółka – filatelista z Czernichowa, opowiadał nam o swoim hobby, o poczcie, znaczkach i usługach pocztowych.  Drugim gościem była pani Maria Pszczółka, która interesuje się monetami, banknotami i prezentowała dzieciom swoje zbiory numizmatyczne. Potem pan Piotr Mojżyszek zaprosił nas na multimedialną wyprawę w góry. Wędrowaliśmy z nim po Tatrach, Alpach i Himalajach. Podziwialiśmy  piękno gór, ale dowiedzieliśmy się też jak niebezpieczne mogą być takie wyprawy, jak się do nich  przygotować , co ze sobą zabrać, jakie zwierzęta można spotkać. Próbowaliśmy nawet różnych serków wyrabianych przez górali. Ćwiczyliśmy też  naszą kondycję podczas zajęć sportowych na sali gimnastycznej (wspinanie się po linie, wchodzenie po drabinkach !). W czwartek 21 lutego spotkaliśmy się z ludźmi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Najpierw gościliśmy pana Edwarda Golonko, który jest ratownikiem górskim w naszych Beskidach. Opowiadał nam o pracy ratowników GOPR, różnych, często bardzo niebezpiecznych akcjach ratunkowych w górach, na jeziorach, w jaskiniach. Prezentował filmy z takich akcji, opowiadał o sprzęcie do ratowania ludzi, szkoleniach ratowników. Potem spotkaliśmy się z członkami Młodzieżowej Drużyny Strażackiej i ich opiekunem- ratownikiem medycznym ze Starego Bielska. Poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy, ćwiczyliśmy masaż serca, układanie ofiary wypadku w  pozycji  bocznej, zapinanie na noszach i obejrzeliśmy nowoczesny, lekki wóz bojowy strażaków i jego wyposażenie. Mamy nadzieję ,że po takich ciekawych zajęciach, nasza jaworzańska drużyna młodych strażaków będzie miała nowych ochotników.   W piątek 22 lutego podsumowaliśmy nasze dwutygodniowe zajęcia , wykonując prace plastyczne . Były też zajęcia sportowe, spotkanie z panią higienistką na temat zdrowego odżywiania się i higieny osobistej. Gry i zabawy na koniec zimowego wypoczynku.

Tak to  ciekawie i  bezpiecznie spędziliśmy nasze ferie zimowe !

                                                                             Maria Kuś, Mirosława Hawełek


Archiwum

2024: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2023: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2022: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2021: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2020: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2019: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2018: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2017: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2016: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12


Programy i projekty
realizowane w szkole