KONTRAST

CZCIONKA

A+

A-

MAPA STRONY

BIPBIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Kontakt-ico

(33) 817 22 24

facebook youtube

W-f zdalny – wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka – próba Ruffiera


Zmiany funkcjonowania organizmu w czasie wysiłku fizycznego.

Tętno czyli puls to ruch naszych naczyń krwionośnych ( tętnic i żył ) pod wpływem pracy serca. Szybkość pracy serca, a tym samym puls zmienia się w zależności od stanu organizmu, a także wieku. Wysiłek fizyczny, ale również stres wywołany emocjami, powoduje, że tętno rośnie. Po zaprzestaniu aktywności lub po wyciszeniu emocji, tętno wraca do normy. Sportowcy o dobrej wytrzymałości charakteryzują się tym, że mogą pracować na podwyższonym tętnie przez dłuższy czas, a ich tętno po zakończeniu aktywności, szybko wraca do wartości spoczynkowych. Jedną z prób wysiłkowych jest test Ruffiera.

Próba Ruffiera

Najprostsza próba wysiłkowa. Uczeń wykonuje przysiady. Wynik próby wyrażony jest w postaci współczynnika.

Przebieg badania: Uczeń odpoczywa ok. 5 minut
w pozycji siedzącej. Następnie mierzy tętno (to). Uczeń wykonuje 30 przysiadów w ciągu 30 sekund. Powraca do pozycji wyjściowej. Pomiar tętna bezpośrednio po wysiłku (t1) oraz po jednej minucie odpoczynku (t2). Tętno liczymy w czasie 15 sekund, przeliczając jego wartość na minutę.

         ( to + t1 + t2 ) – 200

R = ———————————

                       10

 

Tętno mierzymy przez 15 sek i mnożymy x 4.

Na zdjęciu prawidłowy i błędny pomiar tętna.

 

 

Jak wykonać Próbę Ruffiera

 

 

 

Powodzenia.

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń

>

<

Październik

Brak wydarzeń!


Programy i projekty
realizowane w szkole