KONTRAST

CZCIONKA

A+

A-

MAPA STRONY

BIPBIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Kontakt-ico

(33) 817 22 24

facebook youtube

Podsumowanie działań Samorządu Uczniowskiego


Działamy skutecznie  i stale.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworzu od wielu lat stawia sobie za cel kształtowanie postaw społecznych, uwrażliwienie dzieci od najwcześniejszego etapu edukacji na sytuację drugiego człowieka, zwłaszcza tego słabszego, wykluczonego. Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli angażuje coraz większą grupę uczniów oraz ich rodziców, a niekiedy i dziadków do działań charytatywnych. Chęć pomocy i aktywność dorosłych jest najlepszym przykładem dla dzieci, jak i kiedy należy pomagać. Wolontariat wpisany jest w nasz szkolny statut, w regulamin działania Samorządu Uczniowskiego i w nasze serduszka.

W mijającym roku szkolnym kontynuowana była trwająca od kilkunastu lat akcja zbierania plastikowych nakrętek, które odbierane są przez rodziców niepełnosprawnej dziewczynki. Pieniądze w ten sposób pozyskane przeznaczane są na Jej leczenie
i rehabilitację.

Od wielu lat zbieramy wraz z firmą REBA zużyte baterie, chroniąc w ten sposób środowisko.

Tradycją stały się już dwa świąteczne kiermasze organizowane podczas dorocznej Giełdy Talentów oraz grudniowego zebrania z rodzicami. Z ogromną pomocą
i zaangażowaniem rodziców uczniowie i nauczyciele przygotowują rękodzieło artystyczne, ozdoby świąteczne i przekąski. Dochód z ich sprzedaży wykorzystany jest na przygotowanie akcji „Paczka dla kolegi”. W tym roku sfinansowaliśmy wymarzone prezenty świąteczne dla 13 uczniów naszej szkoły będących w trudniejszej sytuacji materialnej.

Dochód z dyskotek szkolnych prowadzonych przez klasy szóste również zasila konto SU. Klasy sprzedają własnoręcznie przygotowane wypieki.

Równocześnie, piąty już raz, również przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy z wielkim sukcesem „Szlachetną Paczkę” w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej. Dzięki ogromnej pomocy wielu rodziców, naszych pracowników i uczniów spełniliśmy marzenia pewnej rodziny ze Skoczowa. Zgromadzone fundusze pozwoliły na zakup wielu niezbędnych rzeczy.  W 24 ogromnych paczkach zmieściła się tak potrzebna lodówka, odkurzacz, mnóstwo środków czystości i kosmetyków, żywność trwała, zabawki i artykuły szkolne, rowerek,  odzież i obuwie dla wszystkich członków Rodziny. Rada Rodziców zakupiła odkurzacz, klasa 5c wraz z Samorządem Uczniowskim zakupiła bon  podarunkowy do sieci Rossman,  jeden z rodziców ufundował bon podarunkowy do sklepu CCC  o sporej wartości  , ufundowana też została wizyta w pizzerii dla całej Rodziny. Jeden z pracowników szkoły przekazał bon towarowy. Cieszy nas ogromnie, gdy nasz wspólny wysiłek owocuje wymiernymi efektami. Jako podziękowanie otrzymaliśmy od obdarowanej Rodziny samodzielnie wykonaną piękną pracę plastyczną w formie kolażu.

Naszą dumą jest możliwość uczestniczenia w programie „Pola Nadziei”  i wspomaganie finansowe bielskiego Hospicjum im. Jana Pawła II. Od  sześciu lat współpracujemy z Salwatoriańskim Stowarzyszeniem Hospicyjnym prowadzonym przez Panią Grażynę Chorąży. W tym roku szkolnym przeprowadziliśmy trzy akcje. W październiku 2017 zorganizowaliśmy zbiórkę książek dla dzieci, które to książki były sprzedawane podczas zebrania z rodzicami. Kiermasz wielkanocny już od lat kojarzony jest z „Polami Nadziei” i żonkilami, które są symbolem akcji, więc dochód z tego kiermaszu też zasila konto hospicjum. Podczas Majowego Pikniku Rodzinnego sprzedawane były anioły gipsowe wykonane przez wolontariuszy z bielskiego Zakładu Karnego. Ogółem dla hospicjum zarobiliśmy ponad dwa tysiące trzysta złotych. Podczas podsumowania tegorocznej edycji programu nasza szkołą odebrała puchar za szczególne zaangażowanie. To już nasze drugie takie trofeum.

Podczas Pikniku Rodzinnego zorganizowaliśmy też kiermasz Samorządu Uczniowskiego, proponując zdrowe przekąski, napoje wykonane przez uczniów i nauczycieli. Zorganizowana wcześniej zbiórka używanej biżuterii pod hasłem „Drugie życie biżuterii” pozwoliła na przygotowanie przez dzieci i nauczycieli przepięknych bransoletek i naszyjników, które były sprzedawane podczas kiermaszu. Dochód z naszych kiermaszów przeznaczamy na dopłaty do wycieczek dla uczniów, dopłaty do obiadów gdy jest taka potrzeba, na doposażenie klas, na sprzęty sportowe, na finansowanie spotkań autorskich z pisarzami, na wszystko to, co  wzbogaca nasze szkolne życie.

Podczas Pikniku Rodzinnego zorganizowaliśmy też we współpracy z Fundacją DKMS akcję rejestracji dawców szpiku kostnego. Udało się przekonać wiele osób do tej pięknej i ratującej życie inicjatywy.

W naszej szkole zorganizowana też została akcja „Klapki dla Gambii” zainicjowana przez naszego byłego ucznia, a obecnie studenta Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Celem jej jest zebranie i przesłanie plastikowych klapek dla dzieci w Gambii.

Ukoronowaniem całorocznej działalności jest organizowana czwarty raz akcja „Zamiast kwiatka niosę pomoc” Polskiej Akcji Humanitarnej. Pieniądze przekazane przez rodziców, wpłacane przez klasy zasilają konto PAH i pomagają finansować inicjatywy pomocowe w afrykańskich krajach wyniszczonych wojnami, kataklizmami i ogromną biedą.

Tyle udało się nam zdziałać w roku szkolnym 2017/18. Ale apetyt na pomaganie rośnie z każdą skutecznie przeprowadzoną  akcją. W sposób szczególny współpracowali z samorządem nauczyciele: Lucyna Ciochoń – Guziur, Natalia Ficek, Maria Gabryś, Urszula Marczak, Małgorzata Cholewik, Iwona Królak, Edyta Cwajna – Małek. Nasi uczniowie dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców i nauczycieli mogą i chcą nieść coraz więcej pomocy tam, gdzie jest potrzebna. Jesteśmy z tego dumni!

Opiekun SU Joanna Lorańczyk-Czader

Kalendarz Wydarzeń

>

<

Brak wydarzeń!


Programy i projekty
realizowane w szkole