KONTRAST

CZCIONKA

A+

A-

MAPA STRONY

BIPBIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Kontakt-ico

(33) 817 22 24

facebook youtube

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka


Osoby odpowiedzialne za realizację programu:

Tomasz Zdunek, Monika Jędrzejewska

Opis działań:

W roku szkolnym 2023/2024 Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej w Jaworzu przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych „Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka”.

Pierwszą propozycją było zaproszenie uczniów do KLUBU POŻERACZY KSIĄŻEK, poprzedzone akcją informacyjną na plakatach rozwieszonych w szkole i bibliotece. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. W jej trakcie najbardziej wytrwali uczniowie (dziewięć osób) przeczytali po pięć książek i zrealizowali dwa wyzwania związane z czytaniem (projekt zakładki i okładki książki), jednocześnie zdobywając kolejne poziomy wtajemniczenia. Efekty ich pracy mogliśmy obserwować na podsumowującej działalność gazetce bibliotecznej. Za wstąpienie do Klubu i zrealizowanie wszystkich zadań zamieszczonych na Karcie Klubu Pożeraczy Książek, uczniowie otrzymali dyplomy za zostanie Pożeraczem Książek i nagrody książkowe („Wielkie atlasy małych przyjemności” Olgi Ślepowrońskiej) wręczone przez Panią Dyrektor na zakończenie roku szkolnego.

Drugim, zrealizowanym w bibliotece działaniem w ramach rocznego programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, było przygotowanie (w styczniu 2024 r.) ekspozycji książek BOOKFLIX, dzięki której to uczniowie rekomendowali sobie książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kolorowe kserokopie okładek (14 tytułów) z danymi osoby polecającej były przypinane do plakatu dołączonego przez czasopismo „Biblioteka w Szkole” i wyeksponowanego na gazetce szkolnej.

Przez cały czas nasza biblioteka jest w szkole specjalnym miejscem oznaczonym logiem „Strefa ciszy”, dlatego bez problemu realizuje trzecie z zadań programu – „W bibliotece damy ci spokój”. Podczas przerw uczniowie mogą się tu wyciszyć, leżąc na miękkich workach sako lub dywanie, wisząc w hamaku, grając w ulubione gry, haftując lub po prostu czytając. Wszystkim tym czynnościom towarzyszy muzyka relaksacyjna puszczana przez głośniki.

Kalendarz Wydarzeń

>

<

Brak wydarzeń!


Programy i projekty
realizowane w szkole