KONTRAST

CZCIONKA

A+

A-

MAPA STRONY

BIPBIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Kontakt-ico

(33) 817 22 24

facebook youtube

„Twoje Jutro”


 

Dlaczego projekt powstał?

Projekt „Twoje jutro” zostało założone w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Proces jego realizacji trwa już przez kilka miesięcy i powoli zmierza ku końcowi. Przedsięwzięcie jest tworzony przez 10 osób w wieku nastoletnim. Projekt ma na celu przekazanie osobą w każdym wieku wiedzy inwestycji w siebie oraz swoje otoczenie, której coraz mniej ludzi w dzisiejszych czasach posiada. Inwestycja to dość szerokie pojęcie, jednak projekt „Twoje Jutro” skupia się na 3 głównych aspektach inwestycji:

Czas

Marnowanie Żywności

Własna wiedza

     

Proces realizacji projektu  

Realizacja „Twojego jutra” opiera się na systematycznym wypełnianiu zadań, które są przydzielane z uwzględnieniem umiejętności członków projektu. Pomimo tego, że są zadania wymagające większego nakładu pracy, są też takie, które mogą być wykonane przez mniejszą ilość osób. Oznacza to, że członkowie projektu są odpowiedzialni za bardzo istotne rzeczy (takie jak organizowanie prelekcji (warsztatów) dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych czy prowadzenie mediów społecznościowych), ale także za te mniej znaczące. Do pomniejszych, lecz wciąż bardzo ważnych zadań można zaliczyć np. przygotowywanie się do prowadzenia prelekcji, wymyślenie nazwy projektu, stworzenie opisu projektu a nawet stworzenie biogramu w mediach społecznościowych.

Podsumowując, kiedy proces realizacji dobiegnie końca, odbiorcy prelekcji oraz warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu, będą mogli się cieszyć cenną wiedzą w zakresie inwestycji w swoje własne jutro.

 

Tytuł: Zespół i jego naoliwienie


Przeprowadziliśmy wywiad z Jakubem Wieją, liderem projektu „Twoje Jutro”, który powstał w ramach olimpiady zwolnionych z teorii, z której już na pewno słyszeliście. Ta olimpiada polega na tworzeniu projektu społecznego i wprowadzaniu istotnych zmian wśród beneficjentów. Jakub podzielił się z nami kilkoma radami dotyczącymi skutecznego zarządzania i organizowania zespołu, aby wszystko działało jak w naoliwionej maszynie.


Ciężko jest stworzyć zespół, który się uzupełnia. Podczas szukania członków należy zwrócić uwagę na ich umiejętności i zdolności komunikacyjne. Wybraliśmy, że projekt będziemy realizować poprzez prowadzenie warsztatów i prelekcji dla uczniów, więc umiejętność swobodnego wypowiadania się przed tłumem jest bardzo ważna – mówi lider projektu.


Najważniejsze cechy członka zespołu to:

1. Komunikacja: Musi być komunikatywny, aby łatwo było się porozumieć. Ułatwia to pracę, zwłaszcza gdy lider może zlecić komunikację, na przykład z dyrekcją szkoły.

2. Ambicje: Dążenie wysoko dobrze świadczy o człowieku. Osoba ambitna potrafi oddać się czynnościom i wykonywać je ze starannością i konsekwencją.

3. Chęć rozwoju: Robienie rzeczy na siłę nie sprzyja dobrym wynikom. Człowiek musi chcieć się rozwijać. Jeśli brak mu tej chęci, nie ma sensu angażować się w ambitne projekty.

4. Dostępność: Bycie dostępnym jest konieczne w przypadku dynamicznego projektu, gdzie często zmieniają się jego aspekty. Bycie „online” jest ważne, aby nie pozostawać w tyle.

Podczas formowania zespołu należy brać pod uwagę charakter każdego członka oraz to, czy będą pasować do reszty. Aby skutecznie zarządzać zespołem, musi on pasować do siebie jak puzzle. Wówczas praca staje się przyjemniejsza i łatwiejsza w organizacji. Zespołowi należy wyznaczyć cele i zadania, aby uniknąć pogubienia się w działaniach.


Zatem, aby skutecznie zarządzać i organizować zespół, należy dbać o odpowiedni dobór członków, ich komunikację, ambicje, chęć rozwoju oraz dostępność. Dzięki temu praca nad projektem staje się bardziej efektywna i przyjemna dla wszystkich zaangażowanych. Poprzedni Projekt Jakuba pokazuje że zespół może być mniejszy lub większy a jego wyniki zależą tylko od jego członków, dzięki ich umiejętnością i zgraniu udało im się zdobyć prestiżową nagrodę „Złotego Wilka” jako nieliczni.

Temat: Od pomysłu do realizacji

Często ludzie nie zdają sobie sprawy, jak osiągnąć sukces. Wielu uważa, że wynajem mieszkania, zdobycie dobrej pracy czy też stabilna sytuacja finansowa stanowią szczyt ich możliwości. Jednak prawda jest inna.

Kiedy ma się pomysł, a osoba z większym doświadczeniem dostrzega w nim potencjał, często chce się w niego zaangażować, być może poprzez partnerstwo. Właśnie na takich założeniach oparte są projekty społeczne, takie jak te realizowane w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Przykładowo, projekt „Twoje Jutro” ma na celu nauczenie młodzieży, jak radzić sobie w trudnych czasach, pełnych pułapek, które mogą zniszczyć ich przyszłość, jednocześnie dbając o środowisko i ucząc jak oszczędzać swój czas i pieniądze. W trakcie prelekcji, których początek sięga samego pomysłu, czyli „Nauczmy Ludzi Życia”, skupiamy się na rzeczywistym świecie i sposobach realizacji pomysłów i mówienie o ewentualnych zagrożeniach związanymi z ich realizacją.

Często ludzie zadają nam pytania podczas prelekcji, jak na przykład: „Ej bo mam pomysł, jak go zrealizować?” Prostym sposobem na przekształcenie pomysłu w rzeczywisty projekt jest opracowanie planu działania. W ten sposób tworzymy najlepsze warunki dla potencjalnych partnerstw i współpracy. Realizacja pomysłu jest trudna, gdyż trzeba uważać na pułapki życia oraz zawiłości, często prawne, które mogą skomplikować sprawę. W tym roku uznałem, że zbiorę zespół i nauczę razem z nim ludzi, jak unikać takich pułapek, sam projekt i jego realizacja tak jak innych pomysłów wymaga dużego nakładu pracy ze strony Lidera i często zdarza się że pracuję do nocnych godzin by moje marzenia się spełniały! Uwierzcie Warto! – odpowiada Jakub Wieja.

Jednakże należy pamiętać, że nie każdy pomysł odniesie sukces. Dlatego ważne jest, aby każdą inicjatywę dokładnie przeanalizować wraz z zespołem i wprowadzić ewentualne poprawki. Dążenie od pomysłu do sukcesu wymaga nie tylko kreatywności, ale również wytrwałości, zdolności do współpracy oraz elastyczności w podejściu do ewentualnych zmian. Poprzez te działania możliwe jest osiągnięcie zamierzonego celu i wprowadzenie istotnych zmian w społecznościach, którym służymy.

 

 


Archiwum

2024: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2023: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2022: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2021: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2020: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2019: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2018: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2017: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2016: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12


Programy i projekty
realizowane w szkole