KONTRAST

CZCIONKA

A+

A-

MAPA STRONY

BIPBIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Kontakt-ico

(33) 817 22 24

facebook youtube

DOBRO WRACA


W „Jedynce” wolontariat od wielu lat jest priorytetem w procesie wychowania uczniów. Jest jednym z głównych założeń pracy Samorządu Uczniowskiego.  A  od trzech lat działa u nas Szkolny Klub Wolontariatu. Nawet zdalna nauka nie przeszkodziła w realizacji działań mających na celu pomoc potrzebującym. Ale zdecydowanie łatwiej i przyjemniej jest działać spotykając się i wspólnie wykonując pracę. Wrzesień był czasem planowania. Już w październiku z okazji „Światowego Dnia Zwierząt” przeprowadziliśmy zbiórkę karmę, koców i zabawek dla bielskiego schroniska dla zwierząt. Równocześnie wolontariusze wykonali kilka  domków dla bezdomnych kotów. Domki te zostały przekazane Stowarzyszeniu dla Braci Mniejszych.
Po raz drugi włączyliśmy się w charytatywną akcję „Mikołaj na kresach”, inicjowaną przez Towarzystwo  Patriotyczne ”Kresy” w Częstochowie, które organizuje kolejną akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich: tereny Litwy – Wileńszczyzna, Ukrainy – ziemi lwowskiej, oraz Białorusi. Jak co roku akcja oparta jest na idei charytatywnej i patriotycznej. Polegała ona na zbiórce słodyczy, nowych przyborów szkolnych oraz nowych książek dla dzieci, a koordynowana była przez delegaturę bielską Kuratorium w Katowicach. Odbyła się zbiórka rzeczowa.

Przed Świętem Zmarłych wolontariusze porządkowali na cmentarzach groby opuszczone
i zaniedbane. W efekcie kilkanaście grobów zostało oczyszczonych i udekorowanych kwiatami oraz zniczami.
Listopad rozpoczęliśmy zbiórką prezentów w ramach akcji organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. – „Prezent pod choinkę”

Pomoc adresowana jest do dzieci zagrożonych ubóstwem w Rumunii, Ukrainie i Białorusi, pochodzących z różnych środowisk i kościołów. Celem jest poprawa ich warunków życia choć w tym małym wymiarze. Uczniowie przygotowali zapakowane według określonych zasad paczki, które następnie, przekazaliśmy parafii ewangelickiej w Jaworzu. Stamtąd trafiły do Goleszowa, skąd wysyłane zostały  w miejsce docelowe.

Od dwóch lat włączamy się w pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Kajetanka Maciejowskiego – trzylatka z Jaworza, dotkniętego ciężką genetyczną chorobą. Zbieramy nakrętki. Mamy na nie specjalny pojemnik w kształcie serca, sfinansowany z funduszy Samorządu Uczniowskiego, ustawiony przed szkołą. Dwukrotnie w tym roku szkolnym odbyła się zbiórka makulatury, z której dochód zasilił konto zbiorki na leczenie Kajetana.
 Przed zdalną nauką ówczesna klasa 5a, gdzie uczęszcza siostra Kajtusia, zainicjowała „Słodkie wtorki” – akcję sprzedaży upieczonych przez siebie ciast wśród uczniów w szkole. Pomysł okazał się świetny, jednak przejście szkół na zdalne nauczanie w marcu 2020 roku przeszkodziło w jego realizacji. Dlatego z nowymi siłami wróciliśmy do tej inicjatywy już jako klasa 7a. We współpracy z innymi klasami (4c) oraz indywidualnymi „szkolnymi cukiernikami” przeprowadziliśmy dotąd  listopadzie i grudniu trzy takie akcje, tym razem „Słodkie czwartki”. Na razie zarobiliśmy w ten sposób ponad cztery tysiące złotych. Kontynuujemy w nowym roku.. Ponadto wolontariusze z klasy 7a wraz z wychowawczynią pomagali w sprzedaży ciast przed kościołami katolickimi, wspomagając ten sam cel.

Zdecydowaliśmy również, że szkolne kiermasze świąteczne będą dedykowane Kajtusiowi, gdyż konieczne jest szybkie zebranie kwoty potrzebnej na innowacyjną genetyczną terapię w Stanach Zjednoczonych. Włączyliśmy się jako szkoła w działania Ośrodka Promocji Gminy Jaworze i  z ogromną pomocą i zaangażowaniem rodziców i uczniów zgromadziliśmy  i wykonaliśmy rękodzieło artystyczne na ten cel. 4 grudnia uczestniczyliśmy w imprezie organizowanej przez OPG J, w śniegu i mrozie, ale z gorącymi serduszkami. Cudnie jest usłyszeć od uczniów, że są szczęśliwi   biorąc udział w takiej akcji. I że bardzo im się to podoba. To dobrze rokuje.

Równocześnie zaangażowaliśmy się jako szkoła w zbiórkę funduszy dla Stowarzyszenia Hospicyjnego i hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Bialej w ramach programu „Pola Nadziei”. Wolontariusze – uczniowie klas ósmych w dniach 17-18 grudnia kwestowali pod sklepem Lewiatan w centrum Jaworza. Puszki przekazaliśmy osobiście pani prezes stowarzyszenia Grażynie Chorąży.

19 grudnia odbyła się jeszcze jedna akcja charytatywna na rzecz Kajetana Maciejowskiego organizowana przez OSP w Jaworzu we współpracy z kilkoma innymi jednostkami OSP. Włączyliśmy się i zorganizowaliśmy jeszcze jeden kiermasz rękodzieła świątecznego. Wolontariusze z klas ósmych ponownie pracowali non profit całe niedzielne popołudnie. Sprzedaliśmy mnóstwo drobiazgów świątecznych. Efekt tej pracy dopiero poznamy.

Z inicjatywy jednej z nauczycielek przeprowadzona została zbiórka książek dla oddziałów onkologicznych.    Nowe lub nie zniszczone używane książki z dedykacjami zostały przekazane   do szpitali. Organizatorem była Fundacja „Zielone pojęcie” z Cieszyna.

Dziesiąty już raz organizowaliśmy jako szkoła „Szlachetną Paczkę”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, pracowników szkoły i uczniów w trzy tygodnie zgromadziliśmy ponad cztery tysiące złotych oraz mnóstwo żywności, środków czystości oraz odzieży potrzebnej wybranej przez nas Rodzinie. Spełniliśmy wszystkie prośby, zakupiliśmy dwie tony opału, lodówkę oraz bony podarunkowe do kilku sieci handlowych za tysiąc złotych, podarowaliśmy też rzeczy wymarzone – perfumy itd. Kolejny raz przekonaliśmy się, że razem możemy wiele, a właściwie  wszystko. Mając świadomość, że wielokrotnie prosiliśmy o pomoc i ją otrzymaliśmy jeszcze raz serdecznie dziękujemy rodzicom i pracownikom szkoły za zaangażowanie i wielkie serce.

Jedno jest pewne w tych dziwnych czasach – magiczna moc pomagania.

Koordynator działań charytatywnych w SP 1 w Jaworzu

Joanna Lorańczyk-Czader

 

Kalendarz Wydarzeń

>

<

Brak wydarzeń!


Programy i projekty
realizowane w szkole