Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku.
Obecnie na całym świecie, również w Polsce Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów.
Obchody Dnia Ziemi organizowane są najczęściej w szkołach. Podczas specjalnie zorganizowanych zajęć najczęściej uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczają wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj są to lasy, łąki lub tereny zielone w miastach. W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowane jest także wspólne sadzenie drzew. Według organizatorów Dnia Ziemi, planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o środowisko naturalne. W miastach często organizowane są dodatkowo zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie różnych rzeczy typu pralki, suszarki, lodówki i inne do przygotowanych miejsc zbiórki najczęściej można otrzymać w zamian sadzonki kwiatów lub drzew.
Niestety z powodu epidemii kornawirusa wszelkie inicjatywy są ograniczone. Będziemy mogli włączyć się w akcję oczyszczania naszej planety i pomóc środowisku naturalnemu, działając przede wszystkim w swojej okolicy lub w swoim domu. Wiele wydarzeń odbywać się będzie jedynie w internecie.
Program i tematykę obchodów Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Hasło 50. Światowego Dnia Ziemi , a jednocześnie motyw przewodni święta to „Działania na rzecz ochrony klimatu”, a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.