KONTRAST

CZCIONKA

A+

A-

MAPA STRONY

BIPBIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Kontakt-ico

(33) 817 22 24

facebook youtube

Żywa lekcja historii


W czwartek 29 X 2015 r. uczniowie klas IV – V przenieśli się w czasie do początków państwa polskiego za sprawą przybyłych do naszej szkoły wojów Mieszka I i Wikingów! Goście opowiedzieli nam o tworzeniu się państwa polskiego, początkach chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Opowieściom towarzyszył pokaz uzbrojenia, bowiem były to czasy bardzo niespokojne. Osobiście można było zobaczyć, dotknąć, a nawet poczuć ciężar włóczni, mieczy, zbroi, tarcz bojowych. Następnie swoją obecnością zaszczyciła nas para książęca – Mieszko i Dobrawa. Scena zaślubin Mieszka i Dobrawy, występujących w odświętnych średniowiecznych strojach pozostawiła na widzach niezapomniane wrażenia.  Na zakończenie wizyty na arenie stanęli   wojowie! Walczyli mieczami, aż sypały się iskry.  Tarczami osłaniali ciała! Ich pojedynek wzbudził niekłamane emocje!

Niestety, goście musieli się z nami pożegnać i wrócić do warowni Bractwa Rycerskiego Kerin, gdzie w miejscowości Subkowy oddalonej o ok. 26 km od Malborka znajduje się Gród Żywej Historii. Bractwo Rycerskie Kerin prowadzi zajęcia w oparciu o aktualna podstawę programową dla szkół podstawowych i gimnazjów. Patronat nad działalnością Bractwa Objęła TVP Historia.

Żywa lekcja historii odbyła się w szkole kolejny raz dzięki funduszom Rady Rodziców. Poprzednio dzieci oglądały żołnierzy legionów rzymskich, togi patrycjuszy, targi niewolników. Wysłuchały mitów o legendarnym założeniu Rzymu i porwaniu Sabinek. Podziwiały także średniowieczne zbroje rycerskie i turniej na zamku, husarię polską i szwedzkich muszkieterów ( potop szwedzki), żołnierzy piechoty wybranieckiej ( król Stefan Batory) oraz uzbrojenie powstańców listopadowych i styczniowych.  W atmosferze dobrej zabawy, ilustrowanej wieloma rekwizytami z prezentowanej epok, uczniowie utrwalili swoją wiedzę historyczną, a nasi przodkowie przestali być tak odlegli w czasie.

Nauczyciel historii: Maria Gabryś

Kalendarz Wydarzeń

>

<

Październik

Brak wydarzeń!


Programy i projekty
realizowane w szkole