Zimowisko 2018

Zimowisko – Mała Forma Wypoczynku Zimowego 2018

o  profilu  profilaktycznym w SP1 w Jaworzu

Tegoroczny zimowy wypoczynek dla naszego województwa rozpoczął się 29.01.2018 i trwał do 09.02.2018 r. W tym czasie w naszej szkole zostało zorganizowane zimowisko dla wszystkich chętnych dzieci z  SP1 w Jaworzu. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dofinansował zimowisko, aby dzieci mogły spędzić ferie aktywnie, ciekawie, rozwijając przy tym swoje zainteresowania.

Ferie zimowe dzieci rozpoczęły od spotkania z policjantami. Tematem pogadanki było bezpieczeństwo spędzania wolnego czasu podczas ferii oraz udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach i zdarzeniach. Dzieci odbywały warsztaty, ćwicząc  na fantomach.

W kolejnych dniach uczestnicy korzystali z różnorakich zajęć: sportowo- ruchowych, rekreacyjnych, plastycznych,  origami oraz warsztatów profilaktycznych (poznaję  siebie, moje mocne strony, asertywność). Kolejną atrakcją był chętnie przez wszystkich obejrzany i wysłuchany Teatrzyk Edukacyjny „Blaszany bębenek” z przedstawieniem profilaktycznym  na podstawie książki „Alicja w krainie czarów”.  Dzieci uświadomiły sobie,  że należy rozwijać swoją wyobraźnię oraz pomagać potrzebującym.

Ciekawym elementem spotkań na zimowisku  były gry planszowe  oraz  gry i zabawy teatralne. Wiele radości dostarczyła legomania– zabawa  klockami Lego.

Przy okazji zajęć sportowych odbył się Zimowiskowy Turniej Sportowy z nagrodami ( w postaci słodkich upominków)  i dyplomami dla wszystkich uczestników.

Warsztaty naukowe  o charakterze profilaktycznym  pt. „Jak zrobić ciastolinę?  – nauczyły dzieci w praktyczny sposób przygotowania własnej, pachnącej ciastoliny o dowolny kolorze. W ten sposób w przyszłości będą mogły skorzystać z tej wiedzy i w wolnym czasie przygotować własny materiał do zabawy. O  tym przekonała nas instruktorka  Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS z Bielska –Białej. Po zakończeniu warsztatów każde dziecko zabrało swoje dzieło do domu. Praca w grupie uczy koordynacji działań, cierpliwości i pomysłowości.

Warsztaty etnologiczne „ Podróżujemy  po świecie – Azja” przeniosły nas w świat, w którym dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek  o kulturze, kuchni, domu, ubiorze i codzienności mieszkańców Azji. Każdy z uczestników zmierzył się z jedzeniem pałeczkami jak przystało na prawdziwych Azjatów. Na zakończenie  dzieci  usypały swoją mandalę szczęścia, wykazując się niezwykłą kreatywnością.

Ciekawą propozycją muzyczno – rytmiczną  były warsztaty profilaktyczne

z gry na rurkach  pt. „Bum, bum rurki”. Składały się z dwóch  części: w pierwszej – uczestnicy poznawali nowe,  niecodzienne instrumenty  – rurki, by w drugiej jego części zagrać na nich  przy akompaniamencie innych, prostych instrumentów zgodnie z linią melodyczną pojawiającą się na ekranie.   W ten sposób dzieci zdobyły doświadczenie z zakresu rytmiki utworu i umuzykalnienia.

Kontynuując zajęcia rytmiczne, nasi milusińscy uczestniczyli w warsztatach cyrkowych. Każdy z uczestników miał okazję  pożonglować, utrzymać równowagę z talerzykiem czy popisać się zręcznością podczas zabaw z chustami. Na zakończenie warsztatów  panie zaproponowały banki mydlane, które dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Poprawienie sprawności fizycznej, zręczności i kreatywności z pewnością mieści się w sprofilowanym charakterze zimowiska.

Najmłodsi uczestnicy zimowiska mogli do woli pohasać w  w Bielsku-Białej  w Krainie Zabawy” Jupi , Jupi, Jaj”. Natomiast najstarsze dzieci nabywały nowych umiejętności, grając w kręgle w kręgielni ” Caramba” w Bielsku-Białej oraz podnosząc poziom gry w cymbergay’a, bilard i lotki.

Zdobywanie nowych umiejętności, pokonywanie własnych lęków i słabości  to główny cel zajęć w Centrum Wspinaczkowym Primaroca w Bielsku – Białej, gdzie nasze dzieci zawitały w pierwszym tygodniu zimowiska. Świetna zabawa, fachowa obsługa i wiele radości – tak można podsumować ten wyjazd.

Zajęcia plastyczne przeprowadzone przez naszych wychowawców obejmowały prace typu kolaż na temat: „Zdrowy styl życia”,  „Zimowy pejzaż” oraz  karnawałowe maski, a w drugim tygodniu przygotowywały walentynkowe upominki wykorzystując płyty CD.

Natomiast w czasie zajęć teatralnych nasi uczestnicy poruszali ogromną postacią, tworząc papierową  animację, wykonali  ciekawe sylwetki  do teatru cieni oraz ćwiczyli techniki poruszania się na scenie.

W sprzyjających warunkach pogodowych wszyscy dzieci z zimowiska z opiekunami korzystały z zabaw na  powietrzu, podziwiając faunę i florę  Jaworza, odwiedzając galerię czy spacerując ścieżka dydaktyczną. W ostatnich dniach zimowiska udało się dzieciom ulepić bałwana.

Zajęcia odbywały się w SP1 w Jaworzu w wymiarze 5 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, przez dwa tygodnie ferii zimowych w godzinach od  8.30-13.30. W zajęciach uczestniczyło 140 uczniów SP 1( I tydzień- 80/ II tydzień 60) , w wieku od 6 do 13 lat uczniowie zostali podzieleni na 5 grup- I tydzień i na 4 grupy- 15 osobowych (II tydzień). Podczas zajęć dzieci otrzymały ciepłą herbatę oraz pełny, dwudaniowy obiad.

Zimowy wypoczynek dzieci jest realizowany w naszej szkole po raz kolejny.

Opiekę nad dziećmi sprawowała grupa doświadczonych pedagogów – nauczycieli naszej szkoły.

Kierownikiem była p. Marzena Grygierczyk, a wychowawcami byli: p. Bożena Ryś,

1. Karina Moś, p. Lucyna Makuchowska, p. Mirosława Hawełek,
  2. Teresa Adamus, p. Jacek Kruszyński.

Zimowisko się skończyło- było bezpiecznie, wesoło i ciekawie.

Następne zimowisko już za rok!

Organizator zimowiska i kierownik

Marzena Grygierczyk